اخبار برگزیده

معرفی 3 کتاب: انگشت مجسمه، نیمه شبی در حله، امام مهدی موجود موعود

توضیح: شاید 4 سال پیش بود که به واسطه دوست عزیز و فرهیخته سیداحمد ، معرفی کتاب هایی را برای نهاد کتابخانه های کشور انجام می دادیم. قرار بر این بود که معرفی کتاب ها علاوه بر جامعیت و جذابیت در حد گنجانده شدن در یک پوستر باشد. سه متن زیر یادگار آن دوران است.

انگشت مجسمه

«انگشت مجسمه» داستاني آشناست؛ با جنس کار احساس غريبي نمي‌کني. زمان داستان روزهاي اوج‌گيري انقلاب اسلامي است، انقلابي كه همچون زلزله‌اي وارد خانه جميل مي‌شود و او را از خواب گران بيدار مي‌كند، خوابي كه در ابتداي بيدارشدنش كمي گيج و ويج است. پدر جمیل در سال1342 به شهادت رسیده و جمیل متوجه می‌شود که دایی او، سرهنگ فاسد و ته مانده‌ی رژیم دیکتاتوری شاه، در دستگیری و شهادت پدرش دست داشته است به همین خاطر به دنبال فرصتی برای انتقام می‌گردد!

فرهاد حسن زاده نویسنده داستان، با نگاهی سینمایی، خوب می داند دوربین را چگونه در جای مناسب قرار دهد و با زبانی ساده به روایتگری موقعیت هایی تلخ و شیرین بپردازد!

سرنوشت سرهنگ درست شبيه تكه‌اي از مجسمه شاه است كه به دست جميل رسيده. هنگامي كه مردم مجسمه شاه را به پايين مي‌كشانند و خرد مي‌كنند، انگشتش را جميل برمي‌دارد. انگشتي سرد و بي روح كه مي‌تواند نمادي از سرهنگ هم باشد. اكنون لحظه سقوط است. جميل اسلحه سرهنگ را بر مي‌دارد تا او را به قتل برساند. اما نمي‌تواند اين كار را بكند. چون در آگاهي از گذشته پدرش را هم شناخته، پدري كه به قول ميرزا، مهربان و بخشنده بود. او پسر همان پدر است. سرهنگ را نمي‌كشد. فقط از خانه‌ بيرونش مي‌كند. او را به سمت در مي‌برد تا پله‌هاي سقوط را يكي يكي پايين برود. اين لحظه براي جميل، لحظه‌اي بزرگ است. لحظه اوج بلوغ جسمي و ذهني‌. او مردي كامل شده؛ مادر هم اين را تأييد مي‌كند، حالا دیگر مرد این خانه اوست!

 

نیمه شبی در حله

«نیمه شبی» در حله، نوشته‌ی مظفر سالاری، داستانی عاشقانه از یک جوان اهل تسنن است كه کم‌کم با مذهب تشیع آشنا می‌شود. این از راز و رمزهای شهر حله است که موجب می شود هاشم، جوانی سنی مذهب و استادکار طلاسازی را مرید ابوراجح، ی فقیر و شیعه شهر حله کند.

رنگ رخسار و گیجی هاشم، ابوراجح را به خنده انداخت: «خدا به دادت برسد فرزند! حال تو نشانه آدم های شوریده و عاشق است. لابد ماهرویی با تیر نگاهش تو را به دام عشق خود مبتلا کرده...» هاشم سرش را پایین انداخت؛ ابوراجح خبر نداشت که هاشم دل در گرو عشق ریحانه، یکدانه دختر خود او بسته است! هاشم می اندیشید که: «ابوراجح شیعه متعصبی است. کاش خدای مهربان هرچه زودتر او را به راه راست هدایت کند؛ آن وقت دیگر هیچ مانعی وجود نداشت. ولی چگونه؟ تعصب ابوراجح از روی آگاهی و مطالعه بود...»

از طرف دیگر سیاهچال های دارالحکومه شهر انباشته از شیعیان بیگناه است. ابوراجح نیز خود فردی تحت نظر است که از زورگویی و دسیسه های حاکم ظالم شهر حله شهری در نزدیکی بغداد در امان نیست. گویی قرار است هاشم با به خطر انداختن موقعیت و اعتبار خود در دارالحکومه، سرنوشت دیگری را برای خود رقم زند!

نوشتار در قالب یک داستان عاشقانه‌ی جذاب، می‌کوشد مضامین عمیق دینی به ويژه در زمينه انتظار ظهور منجي و وظايف مسلمانان در زمان غيبت را ترسيم كند.

هرچند معلوم نیست چرا نویسنده با نزدیک شدن به انتهای کتاب ناگهان با کم‌حوصلگی و با یک چرخش ناگهانی، استدلال هایش را پایان می‌دهد و ترجیح می‌دهد با ترسیم یک معجزه و تشرف و شفا یافتن شخصیت داستان، خواننده را به سرانجام برساند.

جوایز و عناوینب شده توسط این کتاب شایسته جایگاه و قلم قوی آن است. لذت خواندنش را به دوستان و نوجوانان توصیه می‌کنم.

 قسمتی از متن کتاب:

ابوراجح به زحمت چشم های خاک آلودش را گشود و به من نگاه کرد. یک دنیا محبت و دوستی در آنها موج می زد. در چشم هایش هیچ ترس و وحشتی دیده نمی شد. اسب به حرکت درآمد و ابوراجح را کشید و با خود برد. مأموران پیاده، مرا با چند ضربه تازیانه از ابوراجح دور د. صورتم را پوشاندم. قوها را پس گرفتم و ایستادم تا جمعیت از اطرافم گذشتند و به راهشان ادامه د. یکی گفت: این بیچاره به میدان نرسیده خواهد مرد. دیگری گفت: آن وقت زحمت جلاد کمتر خواهد شد...

 

امام مهدی عج موجود موعود

نمی دانم کتابی که نام استاد حکیم آیت الله جوادی آملی بر روی جلد آن حک شده است چقدر نیاز به معرفی داشته باشد! کتاب "امام مهدیعج موجود موعود" محصول یکصد ساعت سخنرانی آیت الله جوادی آملی به زبان های عربی و فارسی و آثار مکتوب ایشان درباره امام عصرعج است که توسط سید محمدحسن مخبر تنظیم و راهی بازار کتاب شده است.

فصل نخست با عنوان امام شناسی به موضوع شناخت امام و بررسی ویژگی های آن می پردازد و در بخش دوم، موضوع انتظار مورد بررسی قرار گرفته و حقیقت انتظار و وظیفه منتظران را تبیین می‌کند. بخش سوم کتاب نیز در بردارنده مطالبی درباره پس از ظهور امام زمانعج و تشکیل مدینه فاضله مهدوی است.

جست و جوی اینترنتی نام کتاب، ما را به خیل وبلاگ‌ها و دل نوشته‌های مشتاقان آن می رساند که چطور از خواندن آن به وجد آمده و احساساتشان را بیان می کنند!


معرفی 3 کتاب: انگشت مجسمه، نیمه شبی در حله، امام مهدی موجود موعود

معرفی 3 کتاب: انگشت مجسمه، نیمه شبی در حله، امام مهدی موجود موعود

معرفی 3 کتاب: انگشت مجسمه، نیمه شبی در حله، امام مهدی موجود موعود

 


منبع این نوشته : منبع